Press "Enter" to skip to content

Karlovarský knedlík a jeho variace

4 porce / 30 min.

VHODNÉ DO PARNÍHO HRNCE

VHODNÉ K ZAMRAŽENÍ

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Potřebujeme:

8 rohlíků ze včerejška • 250ml mléka • 3 vejce • 100g polohrubé mouky • trochu posekané petrželky • muškátový oříšek • sůl

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Varianty karlovarských knedlíků:

Šunkový: Do těsta přidáme 200g nakrájené drůbeží šunky.

Mrkvový: 1 větší mrkev nakrájíme na kostičky, uvaříme do poloměkka, necháme vychladnout a přidáme do těsta..

Zeleninový: 300g libovolné zeleniny (např. mrkev, cuketu, brokolici, celer, fazolky aj.) nakrájíme na kostičky, osolíme a podusíme v troše vody. Směs necháme vykapat a vychladnout v cedníku. Poté můžeme přidat do těsta.

Špenátový: 200g čerstvého listového špenátu spaříme, necháme vychladnout, nahrubo nasekáme a přidáme do těsta. Můžeme použít i mražený špenát, toho ale použijeme 100g.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Postup:    Rohlíky nebo veku nakrájíme na menší kostky a dáme péct do trouby na 150°C na 10 minut. Z vajec oddělíme žloutky a z bílků vyšleháme sníh.

Vychladlé pečivo přendáme do větší mísy, přidáme žloutky, muškátový oříšek, nasekanou petrželku a osolíme. Zalijeme mlékem a promícháme. Chvilku necháme odstát, aby se mléko vsáklo do pečiva.

Poté přidáme sníh z bílků a dobře promícháme. Na pracovní plochu rozložíme navlhčenou utěrku a na ni rozložíme polovinu těsta. Zabalíme do válečku a na okrajích svážeme provázkem.

Knedlíky vaříme 20 minut ve vroucí, osolené vodě. V polovině vaření knedlíky otočíme.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Postup pro parní hrnec: Knedlíky místo do utěrky zabalíme do potravinové folie. Vkládáme do parního hrnce a vaříme 25 minut. Po uvaření vyndáme z hrnce a necháme trochu vychladnout, poté je můžeme vybalit a nakrájet.

 

Tip:

• pokud se vám nechce vařit knedlíky v utěrce, stačí z těsta vytvořit menší koule a vařit ve vroucí, osolené vodě i bez utěrky, ale je potřeba vytvořit trošku tužší těsto přidáním mouky a na jednom knedlíku vyzkoušet, jestli se při vaření nerozpadne takto se knedlíky dají vařit i v parním hrnci